KADRİ BÜYÜK BİR GECE : KADİR GECESİ

21.06.2017
Abdullah KARACA Abdullah KARACA
Kavak İlçe Müftüsü

 KADRİ BÜYÜK BİR GECE : KADİR GECESİ

Maddi ve manevi pek çok hikmet ve rahmeti, bereket ve mağfireti bünyesinde barındıran Ramazan ayında yer alan, Yüce Yaratan'ın insanlığa kurtuluş çağrısı olan Kur'an'ın indirilmeye başlandığı, esenlik ve güvenliğin her tarafa yayıldığı, sema kapılarının açıldığı, dua ve tövbelerin kabul edildiği kutlu gece? Leyle-i Kadir?Kadrü kıymet bilme, Rabbimizin bizlere sunduğu sayısız nimetlerin farkında olma zamanı?

"Gerçek biz onu Kadir gecesinde indirdik. Kadir gecesinin (o büyük fazl-u şerefini) sana bildiren nedir? Kadir gecesi bin aydan hayırlıdır. Onda melekler ve Rûh, Rablerinin izni ile, herbir iş için iner de iner. O (gece) tan yeri ağarıncaya kadar bir selamdır". (Kadir, 97/1-5)

Peygamber Efendimiz  "faziletine inanarak ve sevabını da yalnız Allah'tan umarak Kadir gecesini güzel amellerle geçirenlerin geçmiş günahlarının bağışlanacağı"  (Buhârî, İman, 25, 27, 28; Müslim, Müsafi rîn, 173-176) müjdesini vermekte ve bu gecede "Allah'ım sen affedicisin, affetmeyi seversin, beni de affeyle" (Tirmizi, Deavat, 84; İbn Mâce, Dua, 5) diyerek dua etmemizi tavsiye etmekte?    

Kadir gecesini değerli kılan, yüce  Kuran'ın ilk nüzüluna şahit olmasıdır. Yüce kitabımız Kuran'ı Kerimin ilk Ayetleri bu gecede inmeye başlamıştır. Biz Müslümanlara düşen en önemli görev kalbimize Kuran'ı Kerim'i yeniden indirmektir.

Kadir Gecesi Müslümanlara her yıl bir ömürlük, ömür boyu kazanabileceklerinin hepsini bir gece içerisinde kazanmayı bir fırsat olarak sunmaktadır. "Kadir Gecesi Bin Aydan Daha Hayırlıdır." Ayeti Kadir Gecesi'nin bir ömürlük zamana eşdeğer olduğunu anlatmaktadır. Yüce Rabbimizin insanlığa bahşettiği bir Rahmet gecesidir.

Bu gece hayatımızı, geçmişimizi değerlendirerek sorgulama, günahtan arınma, işlediğimiz günahlara ve hatalara tevbe edip, bağışlanma dileme zamanıdır.

Vahiy Meleği Cebrail Aleyhisselam ile Allahın diğer Melekleri Kadir Gecesin de yeryüzüne selam ve esenlik getirme üzere inerler. Kuran'ın nüzülu hürmetine her sene yaşanan bu muhteşem hadise Rabbimizin biz müminlere ikramı ve ihsanıdır.

Dünyanın neresinde olursa olsun açların, mazlumların, zayıfların, zulme uğrayanların ve mültecilerin yaralarını sarmalı, şehitlerimizin emaneti olan ailelerini gözetmeli toplumda ki yetimlerin, yaşlıların ve ihtiyaç sahiplerinin gönüllerini yapmak hasılı tüm insanlığa sevgi ve merhamet yaymak Kadir Gecesini ihya etmenin ruhuna uygun davranışlardır.

Yüce Rabbim Ramazan ayını, idrak edeceğimiz Kadir gecesini ve nihayetinde kavuşmayı umut ettiğimiz Ramazan Bayramımızı bizlere hayırlı kılsın. Kadir gecesinin ve bu mübarek günlerin hürmetine hatalarımızı, yanlışlarımızı ve günahlarımızı affeylesin. Bayram sabahına hayırlar içerisinde, sevdiklerimizle beraber ulaşmayı güzel bir bayram geçirmeyi bizlere nasip etsin. Bu vesile ile Kadir gecenizi tebrik ediyor, Milletimiz ve tüm İslam âlemi için hayırlar getirmesini Yüce Rabbimden niyaz ediyorum.


Yorum Yaz

Yazarın Diğer Yazıları